Jesteś młodym i niedoświadczonym kierowcą, który szuka najtańszej oferty polisy OC? Jeżeli obawiasz się zwyżek przyznawanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe m.in. za wiek, weź sprawy w swoje ręce. Nie rejestruj samochodu wyłącznie na siebie – uczyń współwłaścicielem innego kierowcę. Dowiedz się, ile możesz na tym zyskać.
Chociaż wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla młodych kierowców mocno spadła po podwyżkach odnotowanych na przełomie 2016/2017 roku, cena polisy nadal nie należy do najniższych. Osoby młode wiekiem i stażem za kierownicą płacą o ok. 153 proc. więcej niż doświadczeni kierowcy. Wcale jednak tak być nie musi – cenę ubezpieczenia OC można znacząco obniżyć.
Dlaczego OC młodych kierowców jest tak drogie?
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie patrzą przychylnie na młodych kierowców posiadających prawo jazdy od krótkiego okresu. Wiąże się to bezpośrednio ze statystykami policyjnymi, które jednoznacznie wskazują, iż większość kolizji i wypadków powodują młodzi kierowcy. Brawura i brak doświadczenia przekłada się więc na większe ryzyko ubezpieczeniowe, a co za tym idzie – wyższą składkę OC.
Współwłaściciel a tanie OC – jak to działa?
Niezależnie od tego czy wykupujesz OC dla młodych kierowców na Rankomat.pl czy bezpośrednio towarzystwie ubezpieczeniowym, możesz zapłacić mniej niż stawka bazowa. Warunek jest tylko jeden – Twój samochód musi mieć współwłaściciela. Najlepiej, aby to był doświadczony kierowca z nienaganną historią ubezpieczeniową. Dlaczego to ważne?
Wynika to przede wszystkim z zasady naliczania wysokości składki OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia zwyżki przyznane młodemu kierowcy oraz zniżki przysługujące doświadczonemu kierowcy. Składka ubezpieczeniowa stanowi więc wypadkową zwyżek i zniżek.
Ustanowienie współwłasności – wady i zalety
Ustanowienie współwłasności ma swoje dobre i złe strony. Rejestrując pojazd ze współwłaścicielem koszty ubezpieczenia mogą być dużo niższe, a jednocześnie młody kierowca pracuje na własne ulgi. Z drugiej jednak strony, jakakolwiek szkoda – niezależnie czy będzie ona spowodowana winą doświadczonego czy młodego kierowcy – będzie rzutować na historię ubezpieczeniową obojga współwłaścicieli. Warto więc rozważyć, czy ustanowienie współwłasności faktycznie będzie korzystne.