Szkoła bezpiecznej jazdy dla kierowców – na czym polega i do kogo jest skierowana?

Szkoła bezpiecznej jazdy dla kierowców

Umiejętności poruszania się pojazdem w sposób bezpieczny dla siebie i innych nie zdobywa się od razu. To samo tyczy się zdolności szybkiego rozpoznawania zagrożeń na drodze i reagowania na nie. Potrzeba nie tylko wypracowanej techniki jazdy, ale również doświadczenia za kółkiem, które zdobywa się tylko poprzez praktykę. Szkoła bezpiecznej jazdy dla kierowców pozwala niejako zastąpić lukę między nabytymi na kursie podstawowym umiejętnościami a naturalnie zdobytym doświadczeniem. Dla kogo skierowana jest oferta i w jakich przypadkach warto ją rozważyć?

Na czym polega szkoła bezpiecznej jazdy?

Każdy kierowca posiadający prawo jazdy, a także kursanci, którzy są w trakcie wyrabiania dokumentu, znają realia kursów jazdy samochodem. Ograniczony czas przeznaczony zarówno na przyswojenie informacji teoretycznych, jak i na naukę panowania nad pojazdem i umiejętności reagowania na sytuacje drogowe może nie wystarczyć. Nawet po odebraniu prawa jazdy zdolność młodego kierowcy do skutecznego reagowania na pewne sytuacje bywa niewystarczająca. W tym celu powstała szkoła bezpiecznej jazdy, skierowana do osób, które ukończyły kurs podstawowy. Są one dobrym przygotowaniem do pracy w roli zawodowego kierowcy, ale także uczą reagować w momentach trudnych na drodze i optymalnie wykorzystywać możliwości pojazdu.

Jak wygląda kurs w szkole bezpiecznej jazdy dla kierowców?

Kurs w szkole bezpiecznej jazdy składa się zwykle z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Na początek kursanci dowiadują się, w jaki sposób przygotować się do jazdy i słuchają wskazówek. Dotyczą one zachowania podczas manewrów najczęściej wykonywanych podczas jazdy samochodem. Następnie poruszana jest kwestia sytuacji problematycznych i właściwego zachowania w przypadku opresji. Druga część kursu bezpiecznej jazdy obejmuje ćwiczenia praktyczne z instruktorem. Rozpoczynają się one przygotowaniem pojazdu oraz przyjęciem optymalnej pozycji za kierownicą. W dalszej kolejności wykonuje się różne polecenia instruktora, takie jak jazda slalomem, dynamiczne skręty, jazda po łuku, hamowanie na śliskim podłożu normalnie oraz po łuku, hamowanie  z ominięciem przeszkody na drodze, jazda po łuku na śliskiej nawierzchni, jazda równoległa,  awaryjna zmiana pasa ruchu, ćwiczenia kontry kierownicą, a także ćwiczenia safe driving. Kurs w szkole bezpiecznej jazdy z reguły przeprowadza się w samochodach użytkowników, by nabyte umiejętności miały jak najlepsze przełożenie na codzienną jazdę. W szczególnych wypadkach szkoła umożliwia wypożyczenie auta. Szkolenie zakończone jest zdobyciem certyfikatu ukończenia kursu bezpiecznej jazdy.

Szkoła bezpiecznej jazdy – do kogo skierowana jest oferta?

Zajęcia w szkole bezpiecznej jazdy skierowane są do każdego kierowcy, który posiada już dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu, jednak z różnych przyczyn chciałby poprawić swoją technikę jazdy. Szkolenie tego typu pozwala znacznie sprawniej i bezpieczniej poruszać się po drogach oraz uczy zachowania w sytuacjach trudnych, niespodziewanych i niebezpiecznych. Do tego pozwala zwiększyć pewność siebie za kierownica, co bezpośrednio przekłada się na zachowanie za kierownicą. Nie ma żadnych wytycznych co do wieku, doświadczenia, umiejętności czy stażu za kierownicą. Kurs bezpiecznej jazdy odbywa się zazwyczaj w grupach kilkuosobowych i trwa zaledwie jeden dzień.

Korzyści wynikające z kursu bezpiecznej jazdy

Chociaż zajęcia w szkole bezpiecznej jazdy są decyzją dobrowolną, każdy kierowca powinien rozważyć możliwość wzięcia w nich udziału. Zaledwie jeden dzień szkolenia potrafi znacząco wpłynąć na efektywność jazdy, a także szybkie rozpoznawanie zagrożeń i skuteczne reagowanie na trudne sytuacje. Jest to inwestycja w bezpieczeństwo własne, a często również rodziny i bliskich. Pozwala poczuć się pewniej za kółkiem, zwiększyć świadomość swoich zachowań podczas jazdy, a także podnieść kwalifikacje. Jest to również doskonały pomysł na przygotowanie się do pracy związanej z kierowaniem pojazdów.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *