Jaka przyczepa jest Ci potrzebna?

przyczepka

Aspekt prawny, potrzeby oraz umiejętności kierowcy to trzy najważniejsze elementy warunkujące wybór idealnej dla nas przyczepy. Kiedy wybrać “jednoosiówkę”, a kiedy kupić lub wypożyczyć przyczepę dwuosiową?

Zgodnie z przepisami

DMC – najważniejszy, jeśli chodzi o przepisy ruchu drogowego, to skrót dotyczący przyczep samochodowych określa dopuszczalną masę całkowitą zestawu składającego się z samochodu osobowego oraz przyczepy. Jeśli więc masa całkowita pojazdu to 1700 kg, zaś jego ładowność wynosi 600 kg, na przyczepę pozostaje nam 1100 kg. Wszystko dlatego, że zgodnie z przepisami kodeksu drogowego DMC dla zestawu samochód osobowy i przyczepa nie może przekroczyć 3500 kg. Jeśli chodzi o dane dotyczące samochodu osobowego, znajdziemy je w dowodzie rejestracyjnym, gdzie w osobnych polach zaznaczona jest masa pojazdu oraz jego ładowność. Co jeszcze jest istotne w przypadku wagi przyczep? Otóż DMC samej przyczepy, która jeśli ma dopuszczalną masę całkowitą powyżej 750 k, musi posiadać hamulec najazdowy. Jeśli posiadamy samochód o wadze około 3,5 tony, oczywiste jest, że niezależnie od tego, czy wybierzemy przyczepę jedno- czy dwuosiową, będziemy znacznie przekraczać DMC określaną jako maksymalną dla prawa jazdy kategorii B. Wówczas konieczne będzie posiadanie uprawnienia B96, które jednak nie jest szczególnie trudne do zdobycia; wystarczy dodatkowy egzamin. Przyczepy samochodowe z dwiema osiami mogą więc być ciągnięte przez samochód, którego kierowca posiada wyłącznie prawo jazdy kategorii B, tu zawsze wyznacznikiem będzie DMC, a nie ilość osi przyczepy czy posiadanie hamulca najazdowego.

Wielkość przyczepy a potrzeby

Do przewożenia lekkich, ale kłopotliwych do załadowania do bagażnika ładunków w zupełności wystarczy przyczepa jednoosiowa, lekka. Po pierwsze, jej cena nie jest wysoka – zarówno jeśli idzie o kupno, jak i wypożyczenie. Po drugie, dla odpowiednio dużego samochodu lekkie przyczepy nie będą stanowić szczególnego wyzwania ani dla umiejętności kierowcy, ani dla silnika samochodu. Trudność pojawia się w momencie, kiedy ładunki są bardziej kłopotliwe i szczególnie istotna staje się stabilność zestawu. 

Co brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przyczepie?

Planując zakup czy wypożyczenie przyczepy samochodowej warto najpierw upewnić się co do naszych umiejętności. Jeśli istnieje taka możliwość, warto sprawdzić, czy zestaw samochód osobowy+przyczepa bardziej odpowiada nam w wersji z przyczepą jedno- czy dwuosiową. Część kierowców zdecydowanie poleca przyczepy samochodowe z dwiema osiami z uwagi na ich lepszą stabilność i łatwiejszą obsługę. Mowa tu zwłaszcza o sytuacjach, w których wybieramy przyczepę do przewozu szczególnie kłopotliwego ładunku. Platformowe przyczepy dwuosiowe poza koniecznością posiadania certyfikatów oraz atestów powinny też charakteryzować się dobrą jakością wykonania, odpowiednią pakownością oraz możliwością doboru dodatków i akcesoriów, które sprawią, że jazda będzie maksymalnie płynna i komfortowa.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *