Podpory do przyczep – co warto o nich wiedzieć?

Przyczepy samochodowe posiadają cztery podpory. Są one montowane jeszcze na etapie produkcji. Odpowiadają za stabilność, szczególnie podczas postoju. Podpory do przyczep jednak dość szybko się zużywają, dlatego wymagają częstej wymiany. Co warto wiedzieć o podporach, aby zapewnić im jak najdłuższą żywotność?

Właściwa ekspolatacja

Najczęstszym błędem popełnianym przez posiadaczy przyczep jest stawianie ich w powietrzu tylko za pomocą podpór, co przyczynia się do ich szybszego zużycia. Przyczepa musi opierać się nie tylko na podporach, ale także na dwóch kołach. Dodatkowym elementem zapewniającym stabilizację jest specjalne koło podporowe; jego użycie nie jest konieczne, ale bez wątpienia odciąża nieco mechanizmy podporowe, tym samym wydłużając ich żywotność. Warto zatem zainwestować w specjalne koło, by uniknąć konieczności częstej wymiany podpór.

Warto także wspomnieć o kwestii przestrzegania wytycznych uwzględnionych przez producenta w szczegółowej instrukcji dołączonej do przyczepy. Zawiera ona informacje o dopuszczalnym maksymalnym obciążeniu, którego przekroczenie skutkuje nadmierną eksploatacją mechanizmów podporowych oraz skróceniem żywotności całej przyczepy.

Podłoże, na którym rozstawiana jest przyczepa

Bardzo ważną rolę w kwestii odpowiedniego wykorzystywania przyczepy jest unikanie nierównego podłoża. Przez krzywizny i nierówności dochodzi do zróżnicowanej pracy mechanizmów podporowych, przez co zużywają się one w różnym stopniu, co ma bezpośredni wpływ na utratę stabilności.

Ponadto podłoże, na której jest rozstawiona przyczepa ma ogromny wpływ na jej ogólny stan. Długotrwały postój na nierównej nawierzchni skutkuje naprężeniem i wykrzywieniem konstrukcji. To z kolei powoduje rozszczelnienia w powłoce i w efekcie – przeciekanie.

Nowe podpory do przyczep

Jeżeli mechanizmy podporowe przestają zapewniać stabilność, koniecznie należy wyposażyć przyczepę w nowy komplet. Na rynku można spotkać różne rodzaje podpór do przyczep. Zaleca się jednak wybór takich, które konstrukcją w jak największym stopniu przypominają oryginalne, fabryczne podpory, w które przyczepa została zaopatrzona przez jej producentów.

Trzeba jednak zaznaczyć, ze najbardziej funkcjonalne są trapezowe podpory do przyczep. Ich inne rodzaje, na przykład podpory wysuwane, niekoniecznie zapewniają stabilność całości przyczepy, więc nie nadają się do niektórych jej rodzajów – na przykład do przyczepy kempingowej.

Podpory do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *