Jak dobrać tarcze hamulcowe do swojego samochodu?

Jak dobrać tarcze hamulcowe do swojego samochodu?

Bezpieczeństwo na drodze zależy od wielu czynników, sprawność techniczna naszego samochodu to jeden z najistotniejszych z nich, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by zagwarantować sobie, swoim bliskim oraz innym uczestnikom ruchu drogowego maksymalną ochronę. Jak to zrobić? Regularny przegląd pojazdu to podstawa, ponadto, wymiana części eksploatacyjnych zgodnie z zaleceniami producenta, a także oczywiście rozsądna jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Wróćmy jednak na chwilę do kwestii części eksploatacyjnych, które w sposób szczególny wpływają na nasze bezpieczeństwo na drodze. Mowa tutaj o układzie hamulcowym, a dokładnie o tarczach i klockach hamulcowych, które odpowiadają za skrócenie drogi hamowania, a co za tym idzie uniknięcie kolizji.

Tarcze hamulcowe – co musisz o nich wiedzieć?

Wymieniając tarcze hamulcowe musimy zwrócić uwagę na ich rodzaj, a jest ich kilka. To, jakie znajdują się w naszym samochodzie zależy od klasy samochodu, modelu, masy, a także jego przeznaczenia. Wyróżniamy kilka rodzajów tarczy hamulcowych. Tarcze monolityczne to najpopularniejszy w starszych modelach aut rodzaj tarcz, produkowany najczęściej z całego fragmentu metalu. Tarcze monolityczne są bardzo wydajne, jednak lubią się przegrzewać, dlatego w pojazdach o intensywnej eksploatacji nie zaleca się stosowania tego typu tarcz ze względu na ryzyko obniżonej skuteczności hamowania.

Tarcze wentylowane, nawiercane i nacinane – które najlepsze?

Kolejnym rodzajem tarczy hamulcowych są tarcze wentylowane, które coraz częściej stosuje się w samochodach osobowych. Specjalne otwory, jakie znajdują się między połówkami tarcz, odprowadzają ciepło, niwelując tym samym ryzyko przegrzania się tarczy, dzięki czemu są nie tylko bezpieczniejsze, ale również trwalsze. Tarcze nawiercane i nacinane najczęściej zakładane są w samochodach sportowych. Są bardzo wydajne i odporne na wysokie temperatury, co w przypadku dynamicznej sportowej jazdy jest warunkiem koniecznym. Jeżeli jednak na co dzień jeździmy raczej spokojnie, nie warto montować tego typu tarcz w swoim aucie. Tarcze nawiercane i nacinane swoje najlepsze właściwości zyskują bowiem dopiero po odpowiednim rozgrzaniu elementu, jeżeli im tego nie zagwarantujemy, tarcze nie spełnią swojej funkcji i nie zagwarantują nam optymalnej ochrony.

Które tarcze hamulcowe wybrać do swojego samochodu

Dobór tarcz hamulcowych najlepiej oprzeć o zalecenia producenta samochodu, a także dopasować do swojego stylu jazdy i wymagań. Jeżeli jesteśmy właścicielami starego modelu samochodu z monolitycznymi tarczami i chcemy poprawić stopień bezpieczeństwa na drodze warto rozpatrzeć zakup tarcz wentylowanych. W większości modeli samochodów istnieje możliwość montażu innego rodzaju tarcz hamulcowych niż pierwotnie, użyte przez producenta, zawsze jednak warto omówić tę kwestię z doświadczonym mechanikiem, który pomoże dobrać takie tarcze, które zapewnią maksimum bezpieczeństwa.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *