Serwis olejowy samochodu

Serwis olejowy samochodu

Oleje silnikowe są niezbędne do prawidłowej pracy silnika samochodowego. Redukują tarcie i zmniejszają zużycie poszczególnych elementów silnika. Wpływają również korzystnie na zużycie paliwa.

Oleje do samochodu powstają jako produkty destylacji ropy naftowej. Zawierają wiele dodatków, które mają właściwości antykorozyjne. Ponadto muszą być odporne na wysoką temperaturę i zachować właściwą gęstość oraz lepkość nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych.

Podział olejów silnikowych

Oleje silnikowe dzieli się na syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne.

Oleje syntetyczne to takie, które powszechnie uważa się za najlepsze. Mają bardzo wysoką odporność na działanie temperatury i dzięki temu wolniej się zużywają oraz zapewniają wysoką ochronę wszystkim elementom silnika. Jednocześnie też kosztują najwięcej.Za ceną idzie jednak funkcjonalność i jakość. Dodatkowo przy używaniu oleju syntetycznego obserwuje się mniejsze zużycie paliwa.

Oleje półsyntetyczne to pomost pomiędzy olejami syntetycznymi i mineralnymi. W nowszych samochodach właściwie się ich nie stosuje.

Oleje mineralne natomiast wykorzystuje się w starszych jednostkach napędowych. Często, gdy właściciel nie wie, jaki olej używany był w jego aucie, decyduje się właśnie na mineralny. Zazwyczaj jednak informacja na temat stosowanego oleju znajduje się na naklejce pod maską auta.

Oleje samochodowe należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Dobiera się je do rodzaju silnika: benzynowy, diesel lub diesel z filtrem cząstek stałych a także warunków klimatycznych, w których samochód będzie się poruszał. Zasadniczo olej w samochodzie powinno zmieniać się raz w roku lub po przejechaniu 15 – 20 tysięcy kilometrów. W wielu samochodach, nawet starszego typu, komputer pokładowy informuje o zbliżającym się terminie wymiany oleju.

Wymianę oleju silnikowego najlepiej zlecić mechanikowi, ale wielu samochodach, zwłaszcza starszych i tańszych, już niewielka wiedza pozwala zrobić to samodzielnie.

Regularna wymiana oleju samochodowego zwiększa żywotność części eksploatacyjnych samochodu. Stary olej traci swoje właściwości. Zmieniają się jego gęstość i lepkość. Poza tym przestaje być wysoce odporny na osiągane w silniku temperatury.

Niektórzy kierowcy uważają, że konieczność wymiany oleju raz w roku to spisek koncernów, które zajmują się ich produkcją, Mechanicy samochodowi są jednak zgodni co do tego, że jazda samochodem ze starym olejem prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń w silniku. To z kolei wiąże się z bardzo kosztownymi remontami. Wymiana oleju to na pewno tańsze rozwiązanie.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *