Wycieraczki to niezbędny element wyposażenia każdego pojazdu, który jest często lekceważony przez kierowców. Jednak niczego nie można pomijać w nieskończoność – w końcu przychodzi moment, kiedy trzeba zainteresować się wymianą zużytej lub uszkodzonej mechanicznie wycieraczki. W odpowiedzi na potrzeby kierowców przedstawimy krótki i treściwy poradnik, dzięki któremu wybór wycieraczek przestanie być problemem.
ABC wycieraczek
Bezsprzecznie wycieraczki pełnią kluczową rolę w każdym samochodzie, przyczyniając się bezpośrednio podnoszenia do komfortu jazdy i bezpieczeństwa na drodze. Brak widoczności to jedno z najczęstszych i najbardziej brzemiennych w skutkach niebezpieczeństw, dlatego tak ważne jest to, by w trakcie poszukiwań wycieraczek, wiedzieć czego i gdzie szukać.
Na jakie parametry zwracać uwagę?
W przypadku doboru odpowiednich wycieraczek samochodowych zazwyczaj mówi się o konstrukcji (płaska lub szkieletowa), długości pióra, producencie, a także ich rodzaju (na tylną szybę, na przednią, pojedyncze pióro, zestaw). Wzięcie pod uwagę tych aspektów jest kluczowe przy wyborze zestawu dostosowanego do Twojego pojazdu.
Ważne, by pamiętać, że zazwyczaj lewa wycieraczka jest dłuższa niż prawa – warto to sprawdzić przed zakupami. A dodatkowo wybierając się do sklepu motoryzacyjnego istotne, by zapisać sobie parametry poprzednio zakupionych wycieraczek – zdecydowanie ułatwi to wybór produktu.
Wycieraczka dopasowana do oczekiwań i stylu jazdy
Na rynku motoryzacyjnym istnieją dwa rodzaje wycieraczek – szkieletowe i płaskie. Te drugie nadają się dla właścicieli samochodów lubiących szybką i dynamiczną jazdę. Stelaż i konstrukcja takiej wycieraczki różni się od jej płaskiego odpowiednika, z którego z całą pewnością zadowoleni będą kierowcy o mniejszych wymaganiach względem aerodynamiki produktu. Dodatkowo wyposażenie wycieraczki w charakterystyczny spojler lub zakup wycieraczki w kształcie banana ułatwi wycieranie szyb w trakcie jazdy z wyższą prędkością. Dlatego w przypadku samochodów sportowych zalecane są wycieraczki bez pałąka, czyli tzw. bezszkieletowe.
Dla przeciętnego kierowcy najlepszą i najtańszą opcją będą szkieletowe wycieraczki samochodowe, które powinny być dobrane zgodnie z długością pióra i rodzajem.
Kiedy wymienić wycieraczki?
Kiedy już wiemy, w jaki sposób wybrać idealnie dopasowane wycieraczki samochodowe, przychodzi czas na odpowiedź na pytanie – kiedy powinniśmy to zrobić. O niepokojących sygnałach mówimy gdy:
- każdorazowe uruchomienie mechanizmu wycieraczek powoduje trudne do usunięcia smugi,
- Twoje pole widzenia się zwęża przez brud rozmazywany przez wycieraczki,
- w centralnym polu widzenia pojawia się kilka smug, które są szerokie i długie,
- wycieraczki uległy uszkodzeniu mechanicznemu – np. w trakcie intensywnych opadów deszczu, śniegu, gradu,
- gdy wycieraczki wydają nieznane do tej pory dźwięki w trakcie pracy – świszczą, piszczą lub nieprzyjemnie zgrzytają,
- gdy gumowy fragment mechanizmu odstaje od całej konstrukcji – wtedy do wymiany nadają się same pióra.
Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy nadszedł odpowiedni moment na wymianę – zapytaj o to swojego mechanika. Osoba doświadczona wie, co jest jedynie chwilową awarią, a co trzeba bezwzględnie wymienić na nowe.
Gdzie kupić wycieraczki samochodowe?
W pierwszej kolejności warto odwiedzić doświadczone sklepy motoryzacyjne, które mają tę przewagę nad sklepami internetowymi, że niedoświadczony lub potrzebujący porady kierowca z łatwością uzyska odpowiedź na nurtujące go pytanie. Przykładem hurtowni, w której znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, a w szczególności wysokiej klasy wycieraczki samochodowe w Warszawie jest Jaro-Filtr – https://jarofiltr.pl/czesci-samochodowe-warszawa/wycieraczki .