Co zrobić, by raty leasingowe były jak najniższe?

Co zrobić, by raty leasingowe były jak najniższe

Twoja firma dopiero zaczyna działalność i nie masz do dyspozycji znacznych środków finansowych? A może wolisz przeznaczyć pieniądze na inne cele? Raty leasingowe nie muszą być poważnym obciążeniem dla Twojego budżetu. Sprawdź, co możesz zrobić, by za leasing płacić jak najmniej.

Niskie raty leasingowe? Wybierz tańszy model auta

Kwestią, która w największym stopniu wpływa na wysokość rat leasingowych, jest koszt zakupu auta. To właśnie na tej podstawie ustalana jest comiesięczna opłata – leasingodawca kalkuluje ją w taki sposób, by w dłuższej perspektywie pokryła te wydatki.

Jeśli zależy Ci na jak najniższych ratach leasingowych, zastanów się, jaki model samochodu będzie dla Ciebie „wersją minimum”, taką, która pozwoli zaspokoić podstawowe potrzeby. Jeśli auto będzie Ci potrzebne do załatwiania codziennych spraw związanych z prowadzeniem firmy, na pewno nie musisz wybierać luksusowej limuzyny – wystarczy Ci praktyczny model miejski. Ceny samochodów leasingowych różnią się także pod względem wyposażenia. Raty będą niższe, jeśli zdecydujesz się na model w niższym standardzie.

Wysokość rat leasingowych i wkład własny a okres leasingowania

Model auta nie jest jedynym czynnikiem, jaki wpływa na wysokość rat leasingowych. Znaczenie ma również:

  • okres leasingowania – czas, w jakim będziesz użytkować samochód;
  • wkład własny – kwota, jaką płacisz leasingodawcy na początku.

Aby zrozumieć wpływ tych zmiennych na comiesięczne opłaty, warto wiedzieć, jak działa leasing. Firma leasingowa kupuje dany model samochodu na zlecenie leasingobiorcy. Kwota zakupu służy do obliczenia rat leasingowych. Ich wysokość powinna być ustalona tak, by suma pozwoliła pokryć koszty poniesione przez leasingodawcę.

Kwota zakupu jest dzielona przez liczbę miesięcy – a zatem, jeśli okres leasingowania będzie dłuższy, raty leasingowe będą niższe.

A jakie znaczenie ma wysokość wkładu własnego? Kwota, którą zapłacisz leasingodawcy, zostanie odliczona od ceny samochodu – dzięki temu raty leasingowe zostaną automatycznie obniżone. Jeśli dysponujesz wolnymi środkami, warto zdecydować się na wyższy wkład własny, wówczas raty będą dla Ciebie mniejszym obciążeniem.

Jak obliczyć wysokość rat leasingowych?

Najlepszym sposobem na poznanie szczegółów dla Twojej firmy jest bezpośredni kontakt z leasingodawcą. Firma przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę na podstawie Twoich dochodów i preferencji.

Nie musisz jednak decydować się na ten krok w pierwszej kolejności. Jeśli chcesz tylko poznać szacunkową wysokość rat i porównać oferty ze sobą, najlepszym wyborem będzie samodzielna kalkulacja leasingu. Wykonasz ją za pomocą kalkulatora leasingowego – narzędzia dostępnego na stronach internetowych większości leasingodawców.

Jak korzystać z takiego kalkulatora? To proste – wystarczy, że wprowadzisz do niego kilka podstawowych informacji: na jaki czas chcesz zawrzeć umowę leasingową, jakim wkładem własnym dysponujesz i jaka ma być kwota wykupu auta. System obliczy dla Ciebie wysokość rat kredytowych i zaproponuje Ci dostępne modele samochodów.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *