Zakup samochodu to poważna inwestycja, dlatego też nie powinno się jej dokonywać szybko i bez namysłu. Zwłaszcza jeśli auto pochodzi z drugiej ręki, nie zaś z salonu. Przed podpisaniem umowy i zapłatą, ważne by od właściciela uzyskać dość istotne informacje i nie kupować kota w worku.
Po pierwsze dokumenty!
Dokumenty to podstawa. Zanim dokonamy transakcji należy przede wszystkim poprosić o dowód rejestracyjny samochodu ( powinien mieć ważny przegląd), kartę pojazdu oraz polisę OC. Pozwolą one na weryfikację właściciela, wiek samochodu, pochodzenie oraz historię wypadków pojazdu. Jeśli dokumenty wyglądają podejrzanie, to z zakupu najlepiej będzie zrezygnować.
Stan zewnętrzny auta
Jeśli dokumenty są w porządku, zanim podpiszemy umowę, auto należy dokładnie obejrzeć, zwracając uwagę na jego elementy zewnętrzne, jak reflektory, zderzaki i szyby. Znaczenie ma również stan opon oraz blachy. W przypadku blachy należy szukać odprysków, korozji i widocznej pod lakierem szpachli. By dokładnie sprawdzić stan lakieru danego auta, można użyć specjalnie przeznaczonego do tego urządzenia, zwanego miernikiem. Więcej na ten temat znajdziesz na tej stronie: https://smartmoto.pl/Mierniki-grubosci-lakieru-i-skanery-diagnostyczne-ccms-pol-42.html. Kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę jest silnik. Zatem bez wahania podnosimy maskę i sprawdzamy czy w okolicach rozrządu i turbosprężarki nie ma przypadkiem wycieków. Pod takim samym kątem oglądamy skrzynię biegów, układ kierowniczy oraz układ chłodzenia.
Zajrzyj do wnętrza samochodu
Po sprawdzeniu dokumentów i szczegółowym obejrzeniu zewnętrznej części auta, czas na zajrzenie do środka. Tu naszą uwagę powinny przyciągnąć pasy bezpieczeństwa, klakson, włącznik świateł, zamki, radio, fotele, klimatyzacja oraz lusterka. Wszystkie te elementy powinny działać bez zarzutu. Kolejną rzeczą będzie wskaźnik przejechanych kilometrów, który ma znaczenie, jeśli chodzi o sprawność silnika.
I jeszcze jedno!
Ocena stanu technicznego auta to nie jest prosta rzecz, szczególnie jeśli nie mamy o tym zielonego pojęcia. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie poproszenie o poradę osobę, która się na tym bardzo dobrze zna. Stan auta można zweryfikować również poprzez jazdę próbną, której nie można zaniechać. Pozwoli ona na przetestowanie zawieszenia, hamulców, ABS oraz skrzyni biegów.