Nowe opony w samochodzie gwarantują optymalny komfort jazdy, zapewniają doskonałą przyczepność, skracają drogę hamowania oraz podnoszą bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Dowiedz się jak rozpoznać zużycie opon w samochodzie, kiedy przychodzi czas na zmianę ogumienia oraz gdzie szukać markowych opon w atrakcyjnych cenach.
Kiedy opona jest zużyta?
Opona, której uszkodzenia uniemożliwiają jej normalne użytkowanie, nadaje się do wymiany. Podobnie jak opona, której minimalna głębokość bieżnika wynosi mniej niż 1,6 mm. Większość dostępnych na rynku opon wyposażonych jest we wskaźnik granicznego zużycia bieżnika, umiejscowiony na jej obwodzie. Pozwala to szybko i bezbłędnie stwierdzić, czy nasza opona jest już na tyle zużyta, że konieczna jest jej wymiana. Ze zużyciem opony mamy do czynienia również wówczas, kiedy ogumienie nie nadaje się do użytku z uwagi na swój wiek – stare opony mogą być bardzo niebezpieczne na drodze.
Jaki rodzaj zużycia wyklucza oponę z dalszego użytku?
Nie tylko wspomniane powyżej graniczne zużycie bieżnika na poziomie mniejszym niż 1,6 mm wyklucza oponę z dalszego użytkowania. Nie powinniśmy używać również opony, której poszczególne fragmenty oddzielają się od siebie. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy jeździć na oponach z odklejonym bieżnikiem, a jeśli w dowolnym miejscu na oponie widać już drutówkę, to taka opona również nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Podobnie jak opona wybrzuszona, wzdęta lub w jakikolwiek inny sposób zdeformowana.
Jakie są rodzaje zużycia opon i po czym je rozpoznać?
Jeśli chodzi o rodzaje zużycia opon, możemy wymienić kilka podstawowych i najczęściej spotykanych. Pierwszym z nich jest oczywiście zużyty bieżnik, jednak wszelkiego rodzaju deformacje, separacja (oddzielenie lub odklejenie) poszczególnych elementów opony, przecięcia i dziury w gumie, a także plamy i odparzenia, to kolejne rodzaje zużycia opony, które uniemożliwiają jej użytkowanie.
Głębokość zużycia bieżnika a własności trakcyjne opony
Optymalne właściwości trakcyjne opony zapewnione są wyłącznie przy nowych oponach. W miarę eksploatacji właściwości te spadają, a opona o granicznej głębokości bieżnika 1,6 cm nie ma nawet w połowie tak dobrych właściwości trakcyjnych, jak nowa opona. Pokazuje to wyraźnie, jak ważne jest dbanie o stan techniczny ogumienia w swoim samochodzie. W przypadku poślizgu lub kierowania po mokrej nawierzchni, osłabienie właściwości trakcyjnych może mieć katastrofalne skutki.
Jak dbać o opony?
Właściwa troska o opony przejawia się m.in. w regularnej kontroli ciśnienia w oponach (kompresor dostępny jest na większości stacji paliw, stosowaniu się do maksymalnego obciążenia czy w bezpiecznej, przepisowej jeździe i eksploatacji pojazdu.
Kiedy należy zmienić opony?
Trudno o udzielenie jednej, uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Z całą pewnością, wszystkie opisane powyżej uszkodzenia, takie jak:
- zużycie bieżnika,
- separacja części opony,
- dziury i przetarcia,
- przecięcia gumy,
- odparzenia
powinny niezwłocznie skutkować wymianą.
Zastanawiasz się gdzie kupić opony do swojego samochodu? Potrzebujesz fachowej porady? Wejdź na https://noweopony.pl/ i skorzystaj z fachowej pomocy specjalistów, którzy dopasują najlepsze opony do twojego samochodu.