Podczas wakacyjnych wyjazdów chętnie jeździmy na rowerach. Jeżeli jadąc na urlop samochodem będziemy chcieli zabrać ze sobą własny rower, będziemy musieli zadbać o jego właściwy transport. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu oraz nie narazić się na mandat, przeczytaj, w jaki sposób należy przewozić rowery.
Podczas wakacyjnych wyjazdów chętnie jeździmy na rowerach. Jeżeli jadąc na urlop samochodem będziemy chcieli zabrać ze sobą własny rower, będziemy musieli zadbać o jego właściwy transport. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu oraz nie narazić się na mandat, przeczytaj, w jaki sposób należy przewozić rowery.
W jaki sposób bezpiecznie przewozić rowery?
Dla osoby, która nigdy wcześniej nie transportowała rowerów samochodem osobowym, zadanie to może wydawać się bardzo trudne. Ze względu na jego rozmiary, niemożliwe jest raczej włożenie roweru do bagażnika – chyba, że jest to niewielki składak. Problem jest tym większy, gdy zamierzamy wybrać się na wakacje całą rodziną lub grupą przyjaciół i potrzebujemy zabrać ze sobą kilka rowerów.
W takiej sytuacji należy odpowiednio umocować rowery na zewnątrz samochodu przy pomocy specjalnych uchwytów. Możemy to zrobić na kilka sposobów: przede wszystkim na dachu samochodu lub przy pomocy specjalnego haka. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego sposobu mocowania będzie zależał od rodzaju i ilości rowerów, które chcemy przewozić oraz sumy pieniędzy, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za akcesoria do przewożenie.
Przewóz rowerów na dachu samochodu
Pierwszym sposobem przewozu rowerów jest ich umocowanie na dachu pojazdu. W takiej sytuacji jeden rower montujemy do jednego uchwytu. Oznacza to, że jeżeli będziemy chcieli przewozić większą ilość rowerów, będziemy potrzebowali zakupić dodatkowe uchwyty. Warto rozważyć, czy rozwiązanie to nam się opłaca. Za jeden uchwyt zapłacimy zwykle około 300-400 zł. Jeżeli planujemy przewozić rowery dla całej rodziny, wydatek zrobi się duży.
Ważna jest również kwestia bezpieczeństwa. O ile przewóz jednego czy dwóch rowerów na dachu samochodu nie powinien stanowić problemu, to w przypadku większej ilości, może się okazać, że są zbyt ciężkie. Każdy dach samochodu ma określoną przez producenta wytrzymałość. Powinniśmy ją sprawdzić i pilnować, by nie przewozić w ten sposób zbyt ciężkich rowerów, gdyż grozi to uszkodzeniem dachu.
Przewóz rowerów na haku
Drugą opcją jest przewóz rowerów na haku. Jeżeli zamierzamy przewozić większą ilość rowerów (3-4), najprostszym sposobem, w jaki możemy to zrobić, będzie wykorzystanie specjalnej platformy, mocowanej z tyłu samochodu przy pomocy haka. Montaż haka to koszt około 300 zł, za platformę zapłacimy, w zależności od modelu i producenta, od 100 do nawet dwóch tysięcy złotych.
Zanim zdecydujemy się na tę formę przewozu rowerów, pamiętajmy, że musimy spełnić pewne wymogi prawne i bezpieczeństwa. Musimy się upewnić, że platforma do przewozu rowerów nie zasłania świateł ani tablicy rejestracyjnej, gdyż możemy zostać za to ukarani wysokim mandatem. W wielu przypadkach odpowiednim rozwiązaniem będzie wybór platformy, która umożliwia zamontowanie na niej tablicy rejestracyjnej.
Wybierz odpowiednie akcesoria do przewożenia
Aby zadbać o bezpieczeństwo przewozu pojazdów, warto zakupić odpowiednie akcesoria. W tym przypadku nie powinniśmy kupować tanich, używanych akcesoriów niewiadomego pochodzenia, gdyż zagraża to naszemu bezpieczeństwu. Jedynie wybór produktów renomowanych producentów daje nam gwarancję jakości. Warto zwrócić uwagę na przykład na akcesoria do przewożenia Mazda.
W ASO Mazda możemy zakupić akcesoria odpowiednie do przewożenia rowerów zarówno na dachu samochodu, jak i na haku. Akcesoria te zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów, dlatego też są bardzo trwałe. Zostały perfekcyjnie dopasowane do poszczególnych modeli samochodów marki Mazda. Posiadają specjalne zabezpieczenia, które sprawiają, że podczas jazdy rowery nie przemieszczają się.
Zanim wyruszysz w drogę, dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi wybranego mocowania i upewnij się, że rowery w czasie jazdy nie mogą się odpiąć.Korzystając z tych wskazówek, możesz w bezpieczny i wygodny sposób przewozić rowery gdziekolwiek tylko zechcesz.
Źródła:
http://www.mazda.pl/serwis-i-akcesoria/akcesoria/
http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105121,9964412,Jak_przewozic_rowery_samochodem.html
http://roweroweporady.pl/jak-przewiezc-rower-samochodem