We współczesnych samochodach stosowanych jest wiele różnych praktycznych rozwiązań i systemów. Jednym z nich jest ABS, który w nowszych pojazdach nie jest niczym luksusowym tylko raczej jest postrzegany jako standard. Okazuje się jednak, że spore grono kierowców nie ma pojęcia na temat działania tego systemu i jego prawidłowego użytkowania. Warto więc dowiedzieć się czym jest ABS oraz w jaki sposób działa.
W przypadku samochodów z ABS, technika hamowania jest inna niż w przypadku pojazdów, które nie posiadają takiego systemu. Co więcej, technika ta jest niezależna od warunków panujących na drodze. Można powiedzieć, że system ABS jest odpowiedzialny za usprawnianie procesu hamowania pulsacyjnego, dzięki któremu zachowujemy sterowność auta w czasie hamowania na śliskiej nawierzchni.
Działanie systemu ABS – podstawowe informacje
Głównym zadaniem systemu ABS jest zapobieganie blokowaniu się kół w czasie hamowania. W rzeczywistości koła są blokowane jedynie na krótki czas. Jest to możliwe dzięki zmniejszaniu ciśnienia w układzie hamulcowym, gdy wyczuwane jest dłuższe ślizganie koła. Takie rozwiązanie wpływa korzystnie na przyczepność oraz sterowność w czasie hamowania na śniegu, lodzie, w błocie, itp.
Elementami składowymi systemu ABS są czujniki prędkości obrotowej kół, sterownik analizujący sygnały otrzymywane z tych czujników oraz modulator ciśnienia. Proces zmniejszania ciśnienia i ponownego blokowania kół jest bardzo szybki i w każdej sekundzie zachodzi wiele razy. Takie rozwiązanie zachowuje stabilność przy nagłym hamowaniu oraz skraca jego drogę.
Innymi słowy można stwierdzić, że hamowanie pojazdem wyposażonym w ABS wiąże się z następującymi atutami:
- utrzymanie stabilności pojazdu podczas nagłego zmniejszania prędkości,
- utrzymanie odpowiedniego stopnia sterowności pojazdu,
- skrócenie drogi hamowania.
Warto dodać, że nie trzeba niczego robić, aby uruchomić ABS, ponieważ system ten włącza się automatycznie i jest wyczuwalny jako drgania pedału hamulca.
Co warto wiedzieć o hamowaniu z ABS?
System ABS dzięki wspomnianym wyżej właściwościom, w znaczącym stopniu wpływa na poprawę bezpieczeństwa podróżowania, nawet w przypadku trudnych warunków drogowych. Jeśli jednak przyczepność jest słaba, wówczas droga hamowania wydłuży się, jednak ochrona przed zblokowaniem kół pozwoli na spokojne ominięcie przeszkody. Najczęściej ABS pomaga w czasie nagłego hamowania, czyli tak zwanego hamowania awaryjnego. W procesie tym niezbędne jest wciśnięcie nie tylko hamulca, ale również pedału sprzęgła. Hamowanie bez sprzęgła w drobnym stopniu zakłóca bowiem pracę systemu ABS i wpływa niekorzystnie na jego efektywność. Osoby przyzwyczajone do hamowania pulsacyjnego w starszych samochodach, muszą pamiętać, że w przypadku nagłego użycia hamulców z ABS, konieczne jest maksymalne wciśnięcie pedału hamulca.
Porządni fachowcy zajmujący się ABS
Oczywiście system ABS, podobnie jak inne elementy układu hamulcowego w samochodzie, są narażone na zużycie oraz uszkodzenie. W takim przypadku warto korzystać z pomocy dobrych fachowców. Poniżej można znaleźć listę największych polskich miast z ofertami fachowców od ABS, którzy w nich działają: